See faskia on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "fascia"
},
"expansion": "Latin fascia",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin fascia.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faskia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faskia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faskia",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faski",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Anatomy",
"orig": "fi:Anatomy",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fascia"
],
"id": "en-faskia-fi-noun-moBBy03x",
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"fascia",
"fascia"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) fascia"
],
"synonyms": [
{
"word": "peitinkalvo"
}
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑskiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝s̠k̟iɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑskiɑ"
}
],
"word": "faskia"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "fascia"
},
"expansion": "Latin fascia",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin fascia.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faskia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "faskiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faskia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faskia",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faski",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑskiɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑskiɑ/3 syllables",
"fi:Anatomy"
],
"glosses": [
"fascia"
],
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"fascia",
"fascia"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) fascia"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑskiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝s̠k̟iɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑskiɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "peitinkalvo"
}
],
"word": "faskia"
}
Download raw JSONL data for faskia meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.